Budynek
Audyt budowlany może być wykonany jako oddzielne zadanie, ale jest wartościową częścią audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Modernizacja budynków pod kątem energochłonności (termomodernizacja) nie jest na ogół inwestycją, która szybko się zwraca. Jednak może ona istotnie wpływać na inne aspekty użytkowania budynku – ogrzewanie, komfort cieplny, wentylację. Poza działaniami wysokonakładowymi, poprawiającymi efektywność energetyczną budynku, istnieją także szybkie do przeprowadzenia działania niskonakładowe.
Kolejnym z audytowanych obszarów, poza instalacjami oraz mediami, powinien być budynek. Należy wykonać ocenę przepuszczalności ciepła przez wszystkie możliwe przegrody – od fundamentów i podłóg, poprzez ściany zewnętrzne, stropodach, drzwi i bramy zewnętrzne, aż po okna dachowe i okna zewnętrzne. Rozkład procentowy strat przez poszczególne części budynku może być bardzo różny w zależności od grubości ścian zewnętrznych oraz stanu i grubości izolacji na nich, wieku, budowy i stanu okien zewnętrznych i dachowych, typu dachu i grubości izolacji w dachu. Jednakże dla budynków niskich, wolnostojących w bilansie wszystkich strat przez przegrody zewnętrzne procentowo największy udział stanowią straty przez stropodachy (25-30%), zaś drugie w kolejności są straty przez ściany zewnętrzne (12-18%). Najmniejszy natomiast udział mają drzwi oraz podłogi na gruncie (pojedyncze procenty). Straty te są dość duże, a oszczędności z ograniczenia tych strat poprzez termomodernizację są dobrze zauważalne w bilansie energetycznym przedsiębiorstwa. Jednakże, ze względu na koszty takich prac, okresy zwrotu są wysokie i często mało atrakcyjne – rzędu kilkunastu lat i więcej. Pomocne mogą być w tym przypadku różnego typu programy wspierające termomodernizację prowadzone przez rząd i inne instytucje państwowe.
W przypadku oceny stanu przegród zewnętrznych trudno jest ocenić ich przenikalność cieplną. Należy wtedy oprzeć się na projekcie budowlanym, który może nie odzwierciedlać aktualnej sytuacji, ponieważ budynek mógł zostać poddany przebudowie i różnym naprawom a izolacja mogła ulec degradacji. Wszelkie braki lub „niedoróbki” podczas budowy mogą skutkować pojawieniem się mostków cieplnych, czyli miejsc, w których lokalnie dużo ciepła ucieka na zewnątrz. Warto wykonać wtedy ocenę stanu budynku za pomocą termowizji, która z dużą dokładnością potrafi wykazać istnienie strat miejscowych (najczęściej w okolicach okien, balkonów, drzwi, wyprowadzeń rurociągów przez ściany, ostrych krawędzi elewacji). Ocena przewodności cieplnej na podstawie wizji lokalnej, projektu oraz termowizji są podstawą do wykonania audytu budynku, który jest istotną częścią audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
Nie wypełniłeś ankiety wstępnej
Żeby móc wykonać pełen audyt będziesz musiał wypełnić tę ankietę w pierwszej kolejności. Możesz również tu zostać i korzystać z materiałów, lecz nie będzie możliwe przejście do następnych etapów audytu.